Rok szkolny 2016/2017

Robimy kanapki

Dnia 22 maja br. Świetliki samodzielnie przygotowały pyszne i zdrowe śniadanie. Dzieci dobrze wiedzą, że aby przystąpić do działań kulinarnych, należy najpierw dokładnie umyć ręce. Następnie wszyscy wspólnie przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem, po czym wszyscy przystąpili do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki były nie tylko smaczne, zdrowe ale i pięknie ozdobione. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

Danuta Janura - Barteczka 

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


Wycieczka do Aquaparku

W czwartek 18 maja 2017 roku dzieci ze Świetlicy wybrały się na wycieczkę autokarową do Aquaparku w Jarocinie. Celem wycieczki było kształtowanie nawyków prozdrowotnych, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych, wyposażenie uczestników wyjazdu w podstawowy zasób umiejętności ruchowych, umożliwiających udział w pływaniu rekreacyjnym oraz wdrażanie do aktywnego i kulturalnego spędzania czasu wolnego. Podczas pobytu na basenie każde dziecko mogło skorzystać ze zjeżdżalni, jacuzzi oraz wodospadu wodnego. Po wodnej zabawie w Aquaparku głodni i zmęczeni udaliśmy się na posiłek do restauracji McDonald's. W drodze powrotnej wszyscy dzielili się swoimi wrażeniami, a czas wspólnie spędzony na basenie był świetną zabawą dla wszystkich uczestników.

Danuta Janura – Barteczka

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


Z wizytą u ogrodnika

Świetlica wraz z klasą II b pod opieką opiekunek Pani Danuty Janura – Barteczka oraz Pani Arlety Elias dnia 14 kwietnia wybrali się na pieszą wycieczkę do ogrodnictwa Państwa Gumiennych, aby w naturalnych warunkach przyswoić wiedzę dotyczącą rozwoju i uprawy roślin – warzyw i kwiatów. Opowieści ogrodniczki były bardzo ciekawe i przedstawiały wszystkie czynniki niezbędne roślinom do właściwego wzrostu. Nie ma to jak żywa lekcja przyrody w otoczeniu naturalnych warunków wzrostu roślin – szklarnia, korytka, sadzonki warzyw, kwiatów i ziół.

Dziękujemy Państwu Gumiennym za przemiłe przyjęcie i przepiękne opowieści o tajemnicach ogrodniczego świata.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


 

Warsztaty z rodzicami pt. "Wielkanocna pisanka"

Dnia 6 kwietnia w nasze świetlicy zorganizowane zostały warsztaty plastyczne dla rodziców i ich dzieci. Celem warsztatów było wykonanie wielkanocnej pisanki. Rodzice i dzieci z zapałem wykonywali piękną ozdobę, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice wspólnie pracowali, jednocześnie świetnie się bawiąc. Na koniec warsztatów dla uczestników zarówno tych dużych jak i małych czekała słodka niespodzianka.

Serdecznie dziękuję wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


Pieczenie pizzy !

Świetliki SP Kobylin poznając charakterystyczne zwyczaje, tradycje, baśnie wybranych państw należących do Unii Europejskiej wykonały danie włoskie – pizzę.

Dzieci z zaangażowaniem układały składniki i komponowały własną pizzę. Po upieczeniu pizzy w kuchni, zjadły ją ze smakiem. Były dumne z samodzielnie wykonanego dania.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


Ciasto marchewkowe !

W nawiązaniu do warsztatów kulinarnych, które odbyły się w naszej szkole świetlica postanowiła wypróbować jeden z przepisów oferowanych przez Orkiszowe Pola, a mianowicie przepis na ciasto marchewkowe. Każde dziecko było odpowiedzialne za następujące czynności: jedni obierali marchewki, inni tarli na tarce, jeszcze inni odmierzali mąkę, cukier i składniki potrzebne do przygotowania ciasta. Wszystkie świetliki ochoczo i z wielkim zaangażowaniem brały udział w powstawaniu ciasta. Następnie marchewkowe ciasto zostało upieczone w kuchni, a dookoła rozchodził się niezmiernie apetyczny zapach…

Przyjemnie jest piec ciasto, a jeszcze przyjemniejsza jest jego degustacja.

 

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


Spotkanie z pilotem !

Dnia 24 lutego w naszej Świetlicy odbyło się spotkanie z chorążym, Panem Mirosławem Stróżykiem, technikiem oraz pilotem w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Cóż to było za spotkanie. Pan Mirek bardzo ciekawie opowiedział dzieciom o swojej pasjonującej, lecz jakże niebezpiecznej pracy. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda praca pilota oraz mogli szczegółowo poznać elementy wyposażenia kombinezonu lotniczego, gdyż nasz Gość przyniósł ze sobą aż trzy egzemplarze. Jakież było zadowolenie dzieci, gdy mogli własnoręcznie dotknąć i założyć kombinezon oraz hełm pilota. Oczywiście nie zabrakło też ciekawych i wyczerpujących informacji na temat rodzajów i wyglądu samolotów bojowych, którymi Pan Mirek miał okazję latać.

Opowieści naszego Gościa tak zaciekawiły uczniów, że wszyscy do ostatniej sekundy w ciszy i skupieniu słuchali słów lotnika. Na koniec spotkania pan Mirek Wręczył Świetlicy kilka drobnych upominków taki jak: zdjęcia samolotów, chorągiewki a także przepiękny medal z logo 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Dzieci natomiast odwdzięczyły się wręczeniem pamiątkowego podziękowania wraz ze słodkim upominkiem. Spotkanie to długo pozostanie w pamięci nas wszystkich i mamy cichą nadzieję, że Pan Mirek kiedyś, wkrótce nas jeszcze odwiedzi.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


Świetlica w DPS Baszków !

W czwartek 26 stycznia br. w DPS Baszków zawitała świetlica Szkoły Podstawowej w Kobylinie. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem oraz przejęciem, widząc tak dużą zgromadzoną publiczność seniorów, recytowali wiersze i śpiewali piosenki, a uczniowie kl. 6 odegrali humorystyczną scenkę. Na twarzach przybranych babć i dziadków gościła radość a chwilami nawet wzruszenie. Dzieci złożyły mieszkańcom DPS życzenia jak również na ręce Pani Małgosi wręczony został skromny upominek z okazji Dnia Babci i Dziadka wykonany przez uzdolnione „świetliki”. Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki dla dzieci.    

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj! 

 


Bezpieczne ferie !

Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych  świetlica w dniu 24 stycznia 2017 r. zaprosiła Pana dzielnicowego z tutejszego Posterunku Policji, Pana Tomasza Lesińskiego. Uczestnikami owego spotkania byli uczniowie klas I – III wraz ze swoimi wychowawcami.

Funkcjonariusz przypomniał o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych. Omówił z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Uczniowie otrzymali wskazówki jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się na kuligu. Natomiast dzieci, które pozostają w domach zostali poinformowani o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Pan policjant przypomniał uczniom o noszeniu odblasków.

Przekazaną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa pomogła utrwalić prezentacja multimedialna, która zobrazowała uczniom jakie niebezpieczeństwa czyhają na nich podczas wypoczynku zimowego. Na zakończenie spotkania został wyświetlony film jak zachować się kiedy załamie się pod nami lód. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.

Panu Tomaszowi serdecznie dziękujemy za przybycie, a dzieciom życzę udanych i bezpiecznych ferii zimowych.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


Wielkie pieczenie pierników !

Okres przed Świętami Bożego Narodzenia kojarzy się z ubieraniem choinki, świątecznymi wypiekami oraz innymi świątecznymi przygotowaniami. W dniu 15 grudnia w świetlicy szkolnej odbyło się wielkie pieczenie świątecznych pierników. Dzieci same wałkowały i wycinały foremkami ulubione kształty. Pełne blaszki gotowych do upieczenia ciasteczek dzieci zaniosły do szkolnej kuchni. Tam pod okiem czujnej pani kucharki ciasteczka nabierały odpowiedniego koloru. W szkole unosił się zapach pierników, kojarzony z tym magicznym okresem świątecznym. Po wystygnięciu pierniczki były przyozdobione przez dzieci według własnych upodobań. Trudno było powstrzymać się od kosztowania tych wspaniałych słodkości. Każdy pierniczek był piękny i pyszny. Dzieci mogły się same o tym przekonać, bo na koniec odbyła się słodka degustacja, część pierniczków dzieci zabrały do domu, aby pochwalić się rodzicom. Pieczenie i zdobienie pierników sprawiło dzieciom wielką radość. Zajęcia odbyły się w miłej, świątecznej atmosferze.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


„Z życzeniami do kolejarzy”

Dzień Kolejarza w Polsce, to coroczne święto obchodzone 25 listopada. Jest ściśle związane ze wspomnieniem liturgicznym św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kościele Katolickim. Ta święta jest właśnie patronką Kolejarzy, z okazji tego święta Świetlica szkolna wyruszyła na pieszą wycieczkę wraz z opiekunkami Panią D. Janura – Barteczka i Panią M. Namysł na Nastawnię Dyżurującą w Kobylinie. Celem wycieczki było złożenie życzeń pracownikom kolei i wręczenie upominku. Dzieci podczas wizyty dowiedziały się o poszczególnych zawodach na kolei, zasadach bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, a także miały okazję zapowiedzieć nadjeżdżający pociąg i przyjąć zgłoszenie dyżurnego. Na koniec odwiedzin dzieci zostały poczęstowane słodkościami.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


Czytamy bajki terapeutyczne najmłodszym

W dniu 21 listopada Świetlicę Szkolną odwiedzili uczestnicy Klubu Aktywnych wraz z wychowawcami Agnieszką Kwiatkiewicz i Magdaleną Nowacką z Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie. Celem spotkania było zainicjowanie cyklu spotkań pt. „Czytamy bajki terapeutyczne najmłodszym". Wszechstronnie wiadomo, iż czytanie ma ogromnie pozytywny wpływ na rozwój intelektualny dziecka, rozwija umiejętności komunikacyjne, rozbudowuje pamięć, pobudza do kreatywności, buduje zdolności przeżywania, dostrzegania, nazywania i odczuwania emocji, itp. Grupa najmłodszych uczestników spotkania liczyła około 30 dzieci. Anna Jędrkowiak uczennica kl. I i Katarzyna Haremza z klasy II ZSZ w Kobylinie wprowadzały uczniów z najmłodszych klas szkoły podstawowej w świat bajek. Były to bajki terapeutyczne kończące się morałem, po których krótko omawiane były główne wartości i przekazy wypływające z ich treści. Dla urozmaicenia czytane były również krótkie wierszyki z humorem. Bajki cieszyły się dużym zainteresowaniem, a dzieci dogłębnie wsłuchiwały się w treść i z łatwością potrafiły opowiedzieć, jakie emocje towarzyszyły głównym bohaterom. Na zakończenie spotkania dzieci serdecznie podziękowały czytającym wręczając Paniom symboliczny kwiatek oraz zaprezentowały przygotowaną piosenkę. Na koniec wykonane zostało wspólne zdjęcie pamiątkowe.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


Pieczenie Cake popsów

21 listopada był dniem słodkości w naszej Świetlicy. Uczestnicy zajęć mieli szansę stworzyć jedyne w swoim rodzaju ciasteczka na patyku zanurzone w słodkiej czekoladzie i przyozdobione według własnej wyobraźni. Zajęcia pozwoliły uczniom rozwinąć zdolności twórcze, myślenie kreatywne, sprawności manualne. Przyczyniły się także do integracji uczestników i rozwijania umiejętności współdziałania w grupie. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, które chętnie i ze smakiem zajadały swoje wcześniej wykonane cake popsy.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


Odwiedziny florystki

Dnia 15 listopada naszą Świetlicę odwiedziła Pani Krystyna Nowacka, której wielką pasją jest florystyka, czyli sztuka układania kwiatów. Dzięki Pani Krysi dzieci mogły dowiedzieć się jak wygląda od kuchni praca florystki, jak dobierać kwiaty, aby ułożyć wspaniałe bukiety, a także jak prawidłowo zasuszać kwiaty aby nie utraciły swojego wdzięku i koloru. Co ciekawe - okazało się, że nie wszystkie kwiaty nadają się suszenia, a z tych już zasuszonych można układać wspaniałe kompozycje, o czym przekonaliśmy się na własne oczy, gdyż nasz gość przyniósł ze sobą wspaniałą galerię własnoręcznie wykonanych prac. Dzieci mogły podziwiać wystawę obrazów z bardzo cienkich nici metalicznych, biżuterię ze skóry, witraże oraz piękne bukiety kwiatów. Wisienką na torcie była zasuszona Szarotka Górska – przepiękny i bardzo rzadki kwiat będący w Polsce pod ścisłą ochroną.

Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej i pachnącej kwiatami atmosferze. Nasz gość podarował każdemu z uczniów miły upominek, natomiast nauczyciele i dyrekcja otrzymali pamiątkowe malutkie bukieciki.  Na koniec uczniowie w podziękowaniu za mile spędzone chwile wręczyli Pani Krystynie przepiękny bukiet kwiatów i nagrodzili gromkimi brawami.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


Wizyta w zaczarowanym świecie zabaw

Dnia 12 listopada Świetlica szkolna zorganizowała rekreacyjny wyjazd uczniów na salę zabaw ,,Zaczarowany Świat WMB” w Lesznie.

Dzieci po raz pierwszy były w obiekcie z tak bogatym wyposażeniem. Atrakcją nie było końca a czas spędzony w sali zabaw wywołał dużo radości i sprawił ogromną frajdę naszym pociechom, które bardzo chętnie i aktywnie korzystały z wszystkich atrakcji. Szczególne wrażenie wywołała dyskoteka z misiem Jerry’m w rytmach disco-polo oraz liczne konkursy z nagrodami.

Po długich godzinach spędzonych na zabawie udaliśmy się do restauracji McDonald’s, gdzie każde z milusińskich zjadło coś pysznego.

Uczniowie z niecierpliwością czekają już na następne odwiedziny sali zabaw "Zaczarowany Świat WMB”.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!

 


Świetlicowy Dzień Jabłka

 

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!

 

 


Wizyta ratownika i pielęgniarki

Dnia 24 października naszą Świetlicę odwiedzili dwaj niezwykli goście: ratownik medyczny – Pan Jakub Nelle oraz pielęgniarka – Pani Izabela Wachowiak. To było nie tylko bardzo miłe spotkanie, ale przede wszystkim bardzo ważne i owocne w wiadomości. Dzięki naszemu ratownikowi dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy, uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc. Uczniowie nauczyli się numerów telefonów ratunkowych oraz dowiedzieli się w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorem. Chętne Świetliki mogły też spróbować swoich sił w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy na fantomach, za co dostawały „Dyplomy Małego Ratownika”. Również Pani Iza w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam, na czym polega praca pielęgniarki, jaka jest trudna, a jednocześnie jak wiele przynosi ona radości. W czasie spotkania dowiedzieliśmy się w jaki sposób możemy zapobiegać  infekcjom (zasłanianie ust w czasie kaszlu, chronienie miejsc skaleczonych), jak należy o siebie dbać, ubierać się odpowiednio do pogody, właściwie odżywiać, zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Pani Pielęgniarka zaprezentowała dzieciom przedmioty potrzebne do codziennej pracy w służbie zdrowia oraz wyjaśniła do czego służą. Pokazała strzykawki, igły, termometr, bandaże, ciśnieniomierz, stetoskop i wiele innych ciekawych rzeczy a także  zademonstrowała  nam niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku, unieruchomienie chorej ręki, a nawet mierzenie ciśnienia.

Na zakończenie naszego spotkania każde z dzieci dostało drobny upominek – naklejkę „Dzielny pacjent” oraz strzykawkę, natomiast naszym gościom wręczyliśmy podziękowania i nagrodziliśmy gromkimi brawami.

Mamy nadzieje, że wkrótce Pani Iza i Pan Jakub znowu zawitają do naszej Świetlicy, gdyż dzięki takiemu spotkaniu dzieci nauczyły się bardzo ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


Wycieczka do lasu

Dnia 13.10.2016 r. nasze Świetliki wraz z klasą I wyjechały autokarem na wycieczkę do leśniczówki Rochy. Celem wizyty w lesie, było sprawdzenie, czy "pani Jesień" już do niego zawitała, bezpośrednia obserwacja piękna jesiennej przyrody oraz uwrażliwianie na piękno jesiennego krajobrazu. 
Na miejscu czekał na nas pracownik Nadleśnictwa Krotoszyn – podleśniczy Józef Krzuś, który razem z dziećmi wybrał się na spacer po lesie poszukiwać śladów jesieni. Gospodarz pokazał dzieciom, czym różnią się poszczególne gatunki drzew, a także jak odróżnić drzewo liściaste od iglastego. Opowiadał o przygotowaniach zwierząt do zimy. Uczniowie dowiedzieli się także, dlaczego niektóre drzewa w lesie są wycinane, zobaczyły jak wyglądają rośliny zaatakowane przez szkodniki. 
Wycieczka taka - to obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla dzieci. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic: np. poznały czyścicieli lasu (mrówki, żuka gnojowego). Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście (tylko te, które same spadły z drzewa), szyszki, trochę mchu, suche igły drzew iglastych, kawałki kory.

Wycieczkę zakończyliśmy pyszną kiełbasą pieczoną przy ognisku. Nie zabrakło również upominków, gdyż każdy z uczestników otrzymał zeszyt edukacyjny „Praca Leśnika”.

Dziękujemy serdecznie Panu Józefowi za poświęcony czas i ciekawą lekcję przyrody.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


Warsztaty kulinarne

W poniedziałek 10 października w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty kulinarne pod hasłem „Jemy jedzenie a nie chemię”. Warsztaty te polegały na przygotowywaniu jogurtów owocowych na bazie jogurtu naturalnego poprzez dodawanie świeżych owoców (truskawek, malin, borówek, brzoskwiń i bananów). Większość dzieci nigdy nie jadła naturalnego jogurtu, dlatego były zaskoczone tym jak pyszny jogurt może powstać po zmieszaniu go z naturalnymi owocami. Co więcej, jednogłośnie stwierdziły, że jogurt przygotowany samodzielnie smakuje lepiej, szczególnie że można dodawać wybrane przez siebie owoce w dowolnej ilości.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


RUCH TO ZDROWIE !!!

Mimo że za oknem maluje się jesienny krajobraz, korzystamy z pięknej pogody łapiąc ciepłe promienie słońca. Dnia 3 października świetlica wyruszyła na pieszą wycieczkę na Groblę. Ciekawym doświadczeniem okazały się ćwiczenia na łonie natury w otoczeniu pobliskich drzew. Każdy to powie – ruch to zdrowie !

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!Wycieczka do Krośnic

Dnia 24 września 2016 r. świetlica wybrała się na wycieczkę do Krośnic w Dolinie Baryczy. Główną atrakcją wycieczki była przejażdżka Krośnicką Kolejką Wąskotorową, która jest największą atrakcją turystyczną Krośnic i okolic. Jest to jedna z niewielu czynnych kolei parkowych w Polsce. Kolejka kursuje na terenie Zespołu Pałacowo-parkowego w Krośnicach, po niemal 3 km trasie. Znajduje się na niej pięć mniejszych stacyjek, na których umieszczono tablice edukacyjne. Dumą krośnickiego taboru jest parowóz Px48 – 1907, wyprodukowany w 1955 roku. W budynku stacji głównej znajduje się Centrum Informacji Turystycznej, gdzie mogliśmy zakupić pamiątki. Dzieci z pewnością ucieszył widok i zwiedzanie dwóch lokomotyw ekspozycyjnych, wzorowanych na głównych bohaterach z bajki „TOMEK I PRZYJACIELE”. Oprócz przejażdżki kolejką czekało nas wiele innych atrakcji takich jak: plac zabaw, stawy rekreacyjne a na koniec wspólny grill.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


Wycieczka do firmy "Legutko"

Świetliki dnia 19 września bieżącego roku wybrały się na wycieczkę do Przedsiębiorstwa Hodowlano – Nasiennego W. Legutko w Jutrosinie. Wycieczkę rozpoczęliśmy od obejrzenia  prezentacji multimedialnej „Czym zajmuje się firma Legutko”. Mieliśmy okazję zwiedzić całą firmę, gdzie widzieliśmy halę produkcyjną, magazyn, laboratorium oraz pola, na których rosły tysiące gatunków kwiatów oraz warzyw. Dzieci mogły zobaczyć najróżniejsze odmiany pomidorów, dyni, papryk czy marchewek, które mogliśmy zabrać do naszego świetlicowego kącika przyrody. Na koniec wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali upominki i zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Serdecznie dziękujemy firmie „Legutko” za zaproszenie i oprowadzenie wycieczki oraz Panu Młodziuśkiemu za nieodpłatny transport do Jutrosina.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!Archiwum 2015/2016