Rok szkolny 2017/2018

 

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

20 listopada naszą Świetlicę w Szkole Podstawowej w Kobylinie odwiedził niezwykły gość: ratownik medyczny – Pan Jakub Nelle. To było nie tylko bardzo miłe spotkanie, ale przede wszystkim bardzo ważne i pouczające. Dzięki ratownikowi dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy, uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz jak wzywać pomoc. Uczniowie nauczyli się numerów telefonów ratunkowych oraz dowiedzieli się w jaki sposób rozmawiać przez telefon z dyspozytorem. Chętne Świetliki mogły też spróbować swoich sił w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy na fantomach, za co dostawały „Dyplomy Małego Ratownika”.

Na zakończenie naszego spotkania został wyświetlony film na temat pracy ratownika medycznego.

Mamy nadzieje, że wkrótce Pan Jakub znowu zawita do naszej Świetlicy, gdyż dzięki takiemu spotkaniu dzieci nauczyły się bardzo ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


WYCIECZKA DO MUZEUM CZEKOLADY DO POZNANIA

Dnia 28 października świetlica wraz z opiekunkami panią Danutą Janura – Barteczka i panią Joanną Majorek – Pilujską udała się do Muzeum czekolady do Poznania. Wizytę w muzeum zapoczątkowała krótka podróż w głąb Afryki i plantacji drzew kakaowca. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną dzięki której mogliśmy się dowiedzieć wszystkiego o historii kakao i czekolady, o uprawie jej i drodze do Europy. Zapoznaliśmy się z opakowaniami i przedmiotami związanymi z historią czekolady. Podczas pobytu mogliśmy spróbować pysznych wyrobów a także sami stworzyć pamiątkową czekoladę z poznańskimi koziołkami i dekoracjami według własnego pomysłu. Dziękujemy serdecznie za tak miłą wizytę w muzeum.

Danuta Janura - Barteczka

Zdjęcia w dziale "GALERIA" lub tutaj!


 

WYCIECZKA DO PARKU WODNEGO W KROŚNICACH

W czwartek 28 września 2017 roku Świetlica wybrała się na wycieczkę autokarową do Parku Wodnego w  Krośnicach. Celem wycieczki było kształtowanie nawyków prozdrowotnych, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych, wyposażenie uczestników wyjazdu w podstawowy zasób umiejętności ruchowych, umożliwiających udział w pływaniu rekreacyjnym oraz wdrażanie do aktywnego i kulturalnego spędzania czasu wolnego. Podczas pobytu na basenie każdy uczestnik mógł skorzystać ze zjeżdżalni, jacuzzi oraz wodospadu wodnego. W drodze powrotnej wszyscy dzielili się swoimi wrażeniami, a czas wspólnie spędzony na basenie był świetną zabawą dla wszystkich uczestników.

Danuta Janura – Barteczka

 


SZARLOTKA Z LODAMI

W czwartek 28 września w czasie zajęć świetlicowych upiekliśmy pyszną szarlotkę. Pyszna, tradycyjna szarlotka jaką możemy spotkać u wielu mam, babć i cioć. Przepis od lat zachwyca swoim prostym smakiem. Podczas jej pieczenia pachnie jabłkami i cynamonem. Wszyscy aktywnie włączyli się do przygotowania szarlotki. Dzieci tarły obierały jabłka a następnie ostrożnie je tarli na tarce pamiętając o zasadach bezpieczeństwa posługiwania się urządzeniami kuchennymi jak również o zasadach higieny obowiązujących w trakcie przygotowywania posiłków. Następnie omawialiśmy sposoby serwowania szarlotki – na ciepło lub na zimno, samą lub z lodami. My wybraliśmy wersję na ciepło i z lodami co uraczyło podniebienia naszych małych smakoszy.

Danuta Janura-Barteczka

 


„CZYTAMY BAJKI TERAPEUTYCZNE NAJMŁODSZYM”

W dniu 27 wrzesnia Świetlicę Szkolną odwiedziła uczestniczka Klubu Aktywnych Magdalena Nowacka z Hufca Pracy 15-2 w Krotoszynie. Celem spotkania było zainicjowanie cyklu spotkań pt. „Czytamy bajki terapeutyczne najmłodszym". Wszechstronnie wiadomo, iż czytanie ma ogromnie pozytywny wpływ na rozwój intelektualny dziecka, rozwija umiejętności komunikacyjne, rozbudowuje pamięć, pobudza do kreatywności, buduje zdolności przeżywania, dostrzegania, nazywania i odczuwania emocji, itp. Grupa najmłodszych uczestników spotkania liczyła około 40 dzieci. Uczennice ZSZ w Kobylinie wprowadzały uczniów z najmłodszych klas szkoły podstawowej w świat bajek. Były to bajki terapeutyczne kończące się morałem, po których krótko omawiane były główne wartości i przekazy wypływające z ich treści. Dla urozmaicenia czytane były również krótkie wierszyki z humorem. Bajki cieszyły się dużym zainteresowaniem, a dzieci dogłębnie wsłuchiwały się w treść i z łatwością potrafiły opowiedzieć, jakie emocje towarzyszyły głównym bohaterom. Na zakończenie spotkania dzieci serdecznie podziękowały czytającym wręczając Paniom symboliczny kwiatek oraz zaprezentowały przygotowaną piosenkę. Na koniec wykonane zostało wspólne zdjęcie pamiątkowe.

Danuta Janura-Barteczka

___________________________________________________________________________

Archiwum 2016/2017

Archiwum 2015/2016